php 7.2
Wiatraki w Polsce

  wiatraki.org.pl

2021-08-02
Kudowa Zdrój
gmina:            Kudowa-Zdrój
powiat:           Kłodzki
województwo:  dolnośląskie
dane wiatraka opis podstawowy
typ wiatraka koźlak Wiatrak znajduje się na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, przy ul.Pstrążnej. Zrekonstruowany w 2007 r. wiatrak koźlak z pochodzi z Jabłowa. Pracował do końca lat pięćdziesiątych XX w.
istnieje tak
wybudowany 1886 r.
stan bardzo dobry
zabytek brak danych
skansen Kudowa_Zdrój
sprawdzony nie
hotel nie
ilość 1
miejsce wybudowania JabłowoLista opisów / komentarzy :
data autor opis
2009-08-22 Anna Kurtasz Wiatrak usytuowany jest w najwyższej części skansenu. Funkcjonował do lat pięćdziesiątych XX wieku. Wzniesiony na konstrukcji słupowo - ryglowej, oszalowanej na zewnątrz deskami. Nad całością wznosi się dach trójspadowy o konstrukcji krokwiowo - jętkowej. Rekonstrukcja w 2007 roku. Obok wiatraka znajdują się oryginalne zachowane elementy urządzeń. (z tablicy informacyjnej) Posiadam aktualne zdjęcia wiatraka, wykonane w sierpniu tego roku podczas Cepowiska w Pstrążnej. Przy lokalizacja powinna być podana nazwa Kudowa - Pstrążna, ponieważ to całkiem inne miejsce niż Kudowa - Zdrój.
2009-05-05 Krzysztof W W Kudowie -zdroju wzasadzie są dwa miejsca w których są wiatraki. Pierwsze to skansen ginących zawodów ( na wysokości ) kapliczki czaszek(Czerna)-koźlak z 1886r przeniesiony z miejscowości kolonia -potok k. Sandomierza. Drugi skansen znajduje się kilka km dalej Kudowa-zdój P i pstrążna tam był pzreniesiony z Jabłowa k Boguszowa-gorce.


Lista fotografii :
Wiatrak w Jabłowie.