php 7.2
Wiatraki w Polsce

  wiatraki.org.pl

2021-07-31
Studzianki
gmina:            Wasilków
powiat:           białostocki
województwo:  podlaskie
dane wiatraka opis podstawowy
typ wiatraka holender drew. Jeden z najpiękniejszych wiatraków, odrestaurowany (złożony z 2 innych obiektów) przez pasjonatów.
istnieje tak
wybudowany 1922 r.
stan bardzo dobry
zabytek brak danych
skansen nie
sprawdzony tak
hotel nie
ilość 1
miejsce wybudowaniaLista opisów / komentarzy :
data autor opis
2018-08-22 Krzysztof W. Wiatrak bardzo piękny i pięknie utrzymany. Podobno nawet podświetlany jest wieczorami.Niestety ostatnio stracił śmigi w wyniku burzy.Z relacji miłych i bardzo czujnych sąsiadów (bardzo dobrze)właściciele gdy są na miejscu pozwalają nawet zwiedzać wnętrze wiatraka.
2017-08-08 Adam Turecki Uwaga wiatrak nie jest "złożony z dwóch innych", został kupiony od Pana Józefa Sosnowskiego z Moniuszek w woj. Podlaskim, który przed II Wojną Światową kupił go od rodziny Maksimów (nie jestem pewien poprawności pisowni nazwiska) z Milewskich w woj. Podlaskim. W Moniuszkach wiatrak nie pracował (zakazy niemieckie, później komunistyczne) - był używany jako suszarnia tytoniu. W momencie zakupu nie miał śmigów, podłóg, wyposażenia, ale konstrukcja szkieletowa, oś śmigieł, koło paleczne, wał transmisyjny, drewniane poziome łożysko do obracania osią na poddaszu są oryginalne. Ściany były pokryte deskami, dach gontem. Po rozbiórce, przewiezieniu do Zapiecka k. Studzianek, odtworzeniu zdegradowanych części został zmontowany w 1986 r. przez 12 osobową ekipę (Krzysztof Kulesza, Adam Turecki, Tomasz de Tusch-Lec, Leszek Groman, Zbigniew Czerniak, Ireneusz Karwowski, Adam Kienig, Jan Kitszel, Aleksander Kosiński, Jerzy Kudrycki, Janusz Tomecki, Piotr Knothe) w ciągu 14 godzin i 20 minut, co stało sie niepobitym do dzisiaj Rekordem Guinnessa odnotowanym w holenderskim wydaniu Księgi Rekordów. W 2007 r. uzyskał Nagrodę Główną w Konkursie Marszałka Województwa Podlaskiego na najlepiej odrestaurowany obiekt architektury drewnianej na Podlasiu.
2012-12-01 Adam Turecki Wiatrak zbudowany na przełomie XIX i XX w –dokładna data budowy nieznana. Na początku XX w. stał we Wsi Milewskie w Województwie Podlaskim. Należał do rodziny Maksymów. Przed II Wojną Światową zakupiony przez Józefa Sosnowskiego i przeniesiony do położonej nieopodal wsi Moniuszki w gminie Jaświły. Jednak w nowym miejscu nigdy nie został uruchomiony z powodu zakazów Niemców, a po wojnie władz komunistycznych dyskryminujących prywatne młynarstwo. Właściciel wykorzystywał go, jako suszarnię tytoniu. W 1983r. przeniesiony do wsi Studzianki, gdzie po wymianie i naprawie wielu elementów jego konstrukcja wraz z dachem została zmontowana 14 lipca 1986 r. przez dwunastoosobową ekipę (Krzysztof Kulesza, Adam Turecki, Tomasz de Tusch-Lec, Leszek Groman, Zbigniew Czerniak, Ireneusz Karwowski, Adam Kienig, Jan Kitszel, Aleksander Kosiński, Jerzy Kudrycki, Janusz Tomecki, Piotr Knothe) w ciągu 14 godzin i 20 minut, co stało sie niepobitym do dzisiaj Rekordem Guinnessa odnotowanym w holenderskim wydaniu Księgi Rekordów. W listopadzie 2006r. zamontowano na wiatraku nowe śmigła odtworzone według wzorów holenderskich współpracujących z zabytkowymi żaglami z wiatraka DE KAT z Holandii otrzymanymi w prezencie od Gerbranda de Vries - jego właściciela. W 2007r. wiatrak uzyskał główną nagrodę w konkursie za najlepiej utrzymany zabytek drewniany w Województwie Podlaskim.


Lista fotografii :
2007 r.
2007 r.
2007 r.
Zachowane koło zębate w wiatraku.
2007 r.