php 7.2 Wiatraki w Polsce

  wiatraki.org.pl

2024-10-15
     

Komentarze i opinie



Adrian Kluczyk ( 2023-05-18 )         odpowiedz
W bazie brakuje wiatraka z Karoliny (gm. Baranów, pow. grodziski). W ogóle szukając o nim informacji odnoszę wrażenie, że gdzieś przepadł uwadze wszystkich, nie jest ujęty w ewidencji zabytków, a może to być wiatrak nawet z pierwszej połowy XIX wieku. W każdym razie w miejscu w którym stoi oznaczono wiatrak już na mapie Kwatermistrzowskiej z ok 1843. https://goo.gl/maps/JBxNn8mE97DL9gb19 Pozdrawiam



Paweł Mystkowski ( 2023-04-07, Warszawa )         odpowiedz
Witam Co się stało z drewnianym holendrem na trasie Augustów -Ełk.



Dariusz Albin ( 2023-01-21, Złotów / Dzierzążenko )         odpowiedz
Witajcie, czy ma ktoś może namiary na Autora tej strony?
Dariusz Albin ( 2023-01-23, Złotów / Dzierzążenko )
Jeśli jest to możliwe to proszę o podanie telefonu. Jeśli nie to proszę zadzwonić do mnie mam ważną sprawę. Pozdrawiam Dariusz Albin, tel. 501 094 073


admin ( 2023-01-21 )
Witam, Jestem autorem strony, wszystkie komentarze do nie trafiają. Pozdrawiam





Dariusz Albin ( 2023-01-04, Złotów / Dzierzążenko )         odpowiedz
Portal przepiękny, ładny czytelny, dał mi motywację do rowerowych wyjazdów szlakiem murowanych Wiatraków Holenderskich, gdyż takowy posiadam we wsi Dzierzążenko gm. Złotów ( startuje w kwietniu-maju ) Właśnie stworzyłem program "Uratuj Holendra" mający na celu odbudowę w oryginale tego pięknego Wiatraka i dlatego zwracamy się z ogromną prośbą do ludzi życzliwych o wsparcie i pomoc w uzyskaniu środków na remont dachu Wiatraka Holenderskiego w Dzierzążenku- gmina Złotów. Dach Wiatraka jest w stanie krytycznym, grozi zawaleniem i wymaga pilnego remontu. Link do strony www.wiatrakowakraina.pl Prowadzimy także na zrzutka.pl zbieranie środków na odbudowę dachu Wiatraka. https://zrzutka.pl/cyrb4j?fbclid=IwAR0lrPrVaOBkn1jJwAmJkg2IQhnS9yU8O-0xezzxm56lYwejaB2W5VC41NQ Może Ktoś ma ochotę wesprzeć drobną kwotą.



Wiesław SZKOPEK ( 2022-12-01, Poznań )         odpowiedz
Kolekcja MOJE WIATRAKI Wirtualne Muzeum Nowa wersja internetowej publikacji Z przyjemnością informuję, że w sieci zamieściłem nową, rozszerzoną wersję publikacji, w której przedstawiam eksponaty Kolekcji MOJE WIATRAKI Wirtualne Muzeum. Została udostępniona na stronie którą utworzyłem i na własny koszt prowadzę - -www.e-mojewiatraki.com oraz w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej ? http://www.wbc.poznan.pl/publication/251856 MOJE WIATRAKI można także podziwiać na filmach dostępnych w serwisie internetowym YouTube -https://www.youtube.com/playlist?list=PLvcwLbw48KK-2u20AT3AX6dO3uFPYVIl7 Udostępnienie szerokiemu audytorium nowej wersji publikacji Kolekcja MOJE WIATRAKI Wirtualne Muzeum jest okazją do pewnego podsumowania. MOJE WIATRAKI mam zaszczyt prezentować w WBC od dziesięciu lat. W tym czasie były one wyświetlane na tej platformie łączenie 12,5 tysięcy razy. Podobnie dużym zainteresowaniem cieszy się strona, którą utworzyłem w 2017 roku - do chwili obecnej była odwiedzana 138 tysięcy razy. Jest to dla mnie powód do satysfakcji i dumy, bo świadczy o dużym zainteresowaniu kolekcją i prezentowaną tam tematyką. W Kolekcji MOJE WIATRAKI Wirtualne Muzeum zgromadziłem przede wszystkim - zdjęcia (około 2,5 tysiąca) i pocztówki (1,5 tysiąca), co razem stanowi istotny dokument ikonograficzny młynów wietrznych, z których część zniknęła już z naszego krajobrazu, a kolejne ? niestety ? też bezpowrotnie giną. Przykładowo inne eksponaty z wizerunkiem wiatraka w Kolekcji: - znaczki pocztowe oraz datowniki okolicznościowe (ponad 600) - monety i banknoty (w tym około 150 tzw. notgeldów) - etykiety piwne (co najmniej 550). Łącznie w Kolekcji jest ponad 7 tysięcy eksponatów, które pochodzą ze wszystkich kontynentów - ze 168 krajów. - Publikacja Kolekcja MOJE WIATRAKI Wirtualne Muzeum, w której udostępniam wszystkie zgromadzone eksponaty łącznie zawiera 7.100 slajdów. Serdecznie zapraszam do obejrzenia nowego wydania Kolekcji MOJE WIATRAKI Wirtualne Muzeum.



Sebek ( 2022-10-03, Puławy )         odpowiedz
Witam. Posiadam dokumenty odnośnie pozwolenia na budowę wiatraka typu koźlak który stał w miejscowości Buchałowice i należał do mojej rodziny.



Sebek ( 2022-10-02, Puławy )         odpowiedz
Witam. Posiadam dokumenty odnośnie pozwolenia na budowę wiatraka typu koźlak który stał w miejscowości Buchałowice i należał do mojej rodziny.



Sebek ( 2022-09-27, Puławy )         odpowiedz
Witam. Posiadam dokumenty odnośnie pozwolenia na budowę wiatraka typu koźlak który stał w miejscowości Buchałowice i należał do mojej rodziny.



Ela Zielińska ( 2022-07-15, Zgierz )         odpowiedz
Jestem wraz z rodzeństwem właścicielem wiatraka, położonego 60 km od Łodzi. Wiatrak posiada pełne wyposażenie i wnętrze w dobrym stanie. Poszycie jest zniszczone, brakuje wielu elementów drewnianych. Jeśli ktoś jest zainteresowany nabyciem wiatraka zapraszam do kontaktu: tel.601 200 822 lub e-mail: ellazet@o2.pl



Jarosław Jankowski ( 2022-06-28, Osieczna )         odpowiedz
Jeśli pragniesz się dowiedzieć wszystkiego o dawnym młynarstwie wietrznym, serdecznie zapraszam do Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej (www.zabytkowe-wiatraki.pl). Ponoć najlepsze miejsce w Polsce, a na pewno jedyne gdzie zobaczysz trzy zabytkowe wiatraki z XVIII wieku. U nas możesz też zakupić "Historię Młynarstwa Świata" (tłumaczona również na j. angielski). Możesz tez uzyskać pomoc techniczną i fachowe doradztwo co i jak można zrobić z zabytkowym wiatrakiem. Zapraszam.



MarTaS ( 2022-05-16 )         odpowiedz
Witam. Wybieram się niedługo do Polski zwiedzić Wielkopolski Szlak Wiatraczny, ale z zaciekawieniem pochłonęłam informację na temat innych regionów. Toż tu jest taka mała encyklopedia :) . Mieszkam w Anglii i gdyby interesowały Cię informacje na temat wiatraków spoza PL to serdecznie zapraszam :) https://windmillshunter.pl/
Jarosław Jankowski ( 2022-06-28, Osieczna )
Serdecznie zapraszam do Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej. Dodam , że opracowałem i wydałem 9 tyś. sztuk mapy "Wielkopolski Szlak Wiatraczny". Jako autor tej mapy serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych w dawnym młynarstwie. Obecnie odbudowałem w naszym kraju przez 32 lata 88 zabytkowych młynów i wiatraków.





Dorota ( 2022-03-29 )         odpowiedz
Sprzedam wiatrak typu Koźlarz do przeniesienia. Nie jest pod ochroną konserwatora. Wiatrak najprawdopodobniej z 1840 roku. Zdjęcia zainteresowanym wyślę na priv.
Dorota ( 2023-03-04 )
Pani Joanno, aktualne. Proszę o kontakt 605821297.


JOANNA ( 2023-03-04, Jawor )
Dzień dobry, czy ogłoszenie nadal aktualne, bardzo proszę o zdjęcia na priv


Dorota Eliasz ( 2022-06-09 )
Nr telefonu do kontaktu w sprawie wiatraka 605821297


Wioleta ( 2022-06-09 )
Witam. Proszę o nr telefonu. Pozdrawiam





Anna Błachowska ( 2021-08-17, Wadowice )         odpowiedz
Witam serdecznie, wspaniała idea strony !Rok temu mój mąż w okresie letnim zaczął budowę wiatraka koźlaka i skończył go na jesieni. Było to jego ogromnym marzeniem by zbudować taki wiatrak, który byłby równocześnie miejscem do zabaw dla dzieciaków. Własnymi rękami i z ogromnym samozaparciem udało się ???? Wiatrak stoi w woj.małopolskim,w miejscowości Zawadka, w gminie Wadowice (znajduje się w nim również częściowe wyposażenie). Jeśli ktoś jest chętny zobaczyć można zerknąć na artykuł:https://www.wadowice24.pl/magazyn/14675-zaskakujaca-budowla-w-centrum-wsi-co-tam-robi-ten-wiatrak.html. Pozdrawiam ????
admin ( 2021-08-18 )
Wiatrak wygląda ciekawie, zwłaszcza śmigi i przednia ściana. Tylko pogratulować pomysłu i realizacji.





=mikołaj= z Łodzi k. Zgierza ( 2021-07-03 )         odpowiedz
Witam wszystkich. Zapraszam na moją witrynę poświęconą młynarstwu wietrznemu - kurrcze.pl Po kilku latach przerwy, strona ruszyła na nowo, w nieco innej postaci.
Wiesław Szkopek ( 2021-07-11, Poznań )
Super Adamie, a wiec doczekaliśmy się Twojego powrotu do zaczarowanego świata wiatraków


admin ( 2021-07-06 )
Cześć Mikołaj. Miło, że znów się pojawiłeś.





zzz ( 2021-04-27, Lubsko )         odpowiedz
Weszłam na stronkę,by sprawdzić informację na temat młyna wiatrowego w Lubsku,który stał na końcu dzisiejszej ul Moniuszki. Jako dziecko często tam bywaliśmy,gdy budowano szkołę.Później najprawdopodobniej na prośbę dyrekcji szkoły , władze podjęły decyzję o jego rozbiórce.Nigdzie nie mogę znaleźć o tym fakcie informacji.Nawet tutaj



Alfred Mueller ( 2021-02-15, Monachium )         odpowiedz
Szanowne Państwo, jestesmy w trakcie obróbki zdjęć z podróży do Polski w 1978 i 1980 r. Wraz z moim współtowarzyszem podróży próbujemy odnaleźć miejca tych zdjęć. Wasza strona bardzo pomogła nam w znalezieniu zdjęć z wiatrakami (np. wiatrak kozlak między Lubiążem a Wołowem). Sfotografowaliśmy dwa młyny, które nie znalazły się w Waszym katalogu: (1) Wiatrak holederski w Żuławkach, pow. nowodworski, woj. pomorskie (spłonął prawdopodobnie w 1985 r.). (2) Wiatrak w Woli Osińskiej, pow. pulawski, woj. lubelskie (zburzony prawdopodobnie po 1990 roku chociaz stanu zabytka). Zdjęcie tego wiatraka znajduje się również na Fotopolska.eu. Jeśli są Państwo zainteresowani dodaniem tych młynów do swojej kolekcji, będzie nam bardzo miło. Chętnie udostępnimy zdjęcia. Z wyrazami szacunku Alfred Müller (moja nazwisko znaczy "mlynarz" ale to zwykły przypadek.)
Wiesław Kawał ( 2021-02-21, Poznań )
Witam, Dziękuję za odwiedzenie mojej strony poświęconej wiatrakom. Widzę, że mamy wspólną pasję. Bardzo chętnie umieszczę Twoje zdjęcia zwłaszcza , że są z lat 1978-1980. To dzisiaj odległe czasy ale sądzę, że ciekawe. Jeżeli prześlesz zdjęcia na maila ze strony z komentarzami chętnie je umieszczę na moim portalu oczywiście z podpisem autora. Pozdrawiam





jan ( 2020-09-06, nowy sącz )         odpowiedz
witam poszukuję starego projektu lub rysunkow cos co by pomogło w odbudowie wiatraka ktury kiedyś istniał wiatrak kożlak



Romuald Rachwał ( 2020-06-30, Rudnik Szlachecki )         odpowiedz
Witam, poszukuję informacji o wiatraku, który istniał najprawdopodobniej jeszcze w latach dwudziestych ubiegłego wieku w Rudniku Szlacheckim. Na mapach wojskowych z 1935r. jest jeszcze zaznaczony samotny budynek na polach. Najstarsi mieszkańcy opowiadali, że tam był właśnie młyn/wiatrak, o ostatnio w czasie zabudowy tereny przekształconego na działki budowlane ujawniono fragmenty fundamentu - muru z cegły szer. ok 70cm i zagłębionego na prawie dwa metry pod ziemią.



Zbyszek ( 2020-02-19 )         odpowiedz
Cześć. Wiatrak wieżowy z Bytomia(podobno przeniesiony z Podkarpacia), w stanie przedzawałowym, w trakcie agonii... . Co prawda rok budowy "tylko" 1940 (R.P.12/7.1940 na belce stropowej).Piękny.Ratujcie to póki jest jeszcze coś do uratowania.Zrobiłem kilka zdjęć wczoraj.



Tomek ( 2020-01-24 )         odpowiedz
Witam Posiadam bardzo starą pocztówkę z wiatrakiem. Pocztówka zaadresowana jest W Królestwo Polski do Jaśnie Wielmożna Zofia Kuczyń lub Kuczyńska. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany proszę o kontakt skandynaw@op.pl



Tomek ( 2020-01-24 )         odpowiedz
Witam Posiadam bardzo starą pocztówkę z wiatrakiem. Pocztówka zaadresowana jest W Królestwo Polski do Jaśnie Wielmożna Zofia Kuczyń lub Kuczyńska. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany proszę o kontakt.



Paweł C ( 2019-12-03 )         odpowiedz
Gratuluję pasji i strony!!



Piotr ( 2019-10-29, Wieluń )         odpowiedz
Powiat wieluński : Kocilew, Kurów i Smiecheń Pozdrawiam Piotrek piotrpwalak1987@o2.pl



AnaMolly ( 2019-07-23 )         odpowiedz
Wiatrak koźlak z końca XVIII w. Na sprzedaż,informacje drogą mailową: anamolly@interia.pl
Anna Molly ( 2020-02-25 )
Nieaktualne





Alina ( 2019-04-25, Poznań )         odpowiedz
Witam serdecznie! Mój pradziadek był młynarzem i właścicielem wiatraka odziedziczonego po przodkach. Wiatrak niestety już nie istnieje. Znajdował się w Sulęcinku w powiecie średzkim w Wielkopolsce. Zbudowany został na początku XVIII w. i działał jeszcze w pierwszej połowie XX w. Nie wiem kiedy i dlaczego zniknął. Próbuję rozwiązać jego tajemnicę.



Alina ( 2019-04-25, Poznań )         odpowiedz
Witam serdecznie! Mój pradziadek był młynarzem i właścicielem wiatraka odziedziczonego po przodkach. Wiatrak niestety już nie istnieje. Znajdował się w Sulęcinku w powiecie średzkim w Wielkopolsce. Zbudowany został na początku XVIII w. i działał jeszcze w pierwszej połowie XX w. Nie wiem kiedy i dlaczego zniknął. Próbuję rozwiązać jego tajemnicę.
Bogusława ( 2023-02-06 )
jesli tak , to prawdopodobnie jesteśmy z Rodziny -proszę okontakt





Jarosław Jankowski ( 2019-02-08, leszno )         odpowiedz
Witam, Przeglądając stronę stwierdzam, że brakuje informacji na mapie Wielkopolski naszego Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej. Więcej informacji o nas i naszym Muzeum na stronie www.zabytkowe-wiatraki.pl. Bardzo dziękuję za uzupełnienie i aktualizację bazy. Pozdrawiam serdecznie



Wiesław Szkopek ( 2018-11-17, Poznań )         odpowiedz
Witam, w Internecie udostępniłem najnowszą odsłonę „Kolekcji MOJE WIATRAKI Wirtualne Muzeum”. Zbiory można przeglądać w formie plików pdf na stronie http://e-mojewiatraki.com/. Dla tych, którzy wolą oglądać filmy z Kolekcją można zapoznać się na You Tube: https://www.youtube.com/playlist?list=PLvcwLbw48KK9PdBlJGUcmgYtYiDlepCGW Pewnie nikt nie obejrzy MOICH WIATRAKÓW w całości na raz. Nie dlatego że nudne, tylko że trochę długie 😉... Ale można na raty lub wybrane fragmenty, ponieważ publikacja jest podzielona na 25 działów i też odpowiednio na 25 filmów – których łączny czas odtwarzania wynosi przeszło 7 godzin. W publikacji przedstawiam około 4,5 tysiąca wiatrakowych eksponatów ze wszystkich kontynentów, pochodzące ze 160 krajów. Wśród nich królują zdjęcia i pocztówki. Sądzę, że stanowią istotny dokument ikonograficzny ginącego świata młynów wietrznych. Serdecznie zapraszam do obejrzenia "Kolekcji MOJE WIATRAKI Wirtualne Muzeum"



Katarzyna Florjańska ( 2018-10-31, Katowice )         odpowiedz
Witamy W imieniu naszego stowarzyszenia - chcemy przekazać informacje o przeniesionym kiedyś do Bytomia (Górny Śląsk) młyna z Dukli (Podkarpackie), który niszczeje na prywatnej posesji. Zdjęcia i pisma z jakimi zwracaliśmy się wyślemy z naszego konta Stowarzyszenia. Wstępnie jeśli temat Pana zainteresuje proszę o kontakt (793 23 63 68)



martyna_kw ( 2018-10-25 )         odpowiedz
Sprzedam wiatrak typu Koźlak martyna_kw@op.pl



anna ( 2018-10-21 )         odpowiedz
Szukam do kupienia i przeniesienia wiatrak.
Eliasz Wziętkowiak ( 2023-03-05, Granówko )
Witam posiadam taki wiatrak


AnaMolly ( 2019-07-23 )
Mam taki wiatrak z końca XIX w. Więcej informacji mogę podac mailem anamolly@interia.pl


Michal ( 2018-10-26 )
Witam posiadam taki na sprzedaz kontakt pod nr tel 792183447


Anna ( 2018-10-24 )
AKTUALNE





Rafał ( 2018-06-17, GÓRA KALWARIA )         odpowiedz
Witam, sprzedam wiatrak typu koźlak. Znajduje się w rejestrze zabytków. Zainteresowanych poszę o kontakt mailowy podany poniżej.
Rafal ( 2018-10-27 )
Witam. Tak aktualne. Szegóły pod nr telefonu 798914014


anna ( 2018-10-21 )
Proszę o informację czy oferta jest aktualna?





Murawski Marek ( 2018-04-02, Lubichowo )         odpowiedz
Witam poszukuję wiatraka koźlaka nr kontaktowy 516784574



Anna Kurtasz ( 2017-11-26, Kłodzko )         odpowiedz
Bardzo dziękuję za wizytę na moim blogu! To właśnie od tej strony wiele lat temu zaczęła się moja fascynacja wiatrakami! Pozdrawiam! :) http://przystanek-klodzko.pl



Julka ( 2017-10-06, Gdynia )         odpowiedz
Witam, biorę udział w konkursie dotyczącym zbudowania własnego wiatraka, prosiłabym i byłabym wdzięczna za każdy kontakt z osobą, która jest w stanie pomóc mi optymalnie dobrać kształt śmigieł i doradzić w przedsięwzięciu. Pozdrawiam i dziękuję za informacje na stronie
wiesław ( 2020-09-13 )
To dobra informacja, zainteresowania pozostały. Wiatraki na stronie wiatraki.org.pl to raczej przeszłość, próbujemy zapisać to co zostało z historii (również z historii inżynierii) to co zostało do dzisiejszych czasów.


Julka ( 2020-09-13 )
Był to dokładnie konkurs Ekotech, promujący odnawialne źródła energii w szkołach ponadgimnazjalnych, bardzo fajne przedsięwzięcie. Konkurs niestety zakończyliśmy na 5 miejscu:) Nasz wiatrak został zbudowany z laminatu (żelkot i żywica). Celem konkursu było uniesienie jak największej możliwej masy przez wiatrak w jak najmniejszym czasie. Możliwe że sam konkurs przyczynił się do wyboru naszych studiów, kolega wybrał energetykę z odnawialnymi źródłami energii, za to ja studiuję inżynierię materiałową:D pozdrawiam


wiesław ( 2020-09-13 )
A jak się zakończył projekt ? Czego dotyczył projekt, musiał być ciekawy skoro wszyscy trafili na studia. To sukces startujących w projekcie.


Julka ( 2020-09-13 )
Jak widać mój wpis został dodany już trzy lata temu, już dawno po konkursie, teraz jestem na studiach, co ciekawe wszyscy z drużyny konkursowej walczymy teraz o inżyniera:) Może teraz coś bardziej "czujemy" do tworzenia projektów, na pewno mamy więcej doświadczenia niż wtedy:D Pozdrawiam a panu Irkowi życzę więcej życzliwości.


wiesław ( 2020-09-13, Stęszew )
Przepraszam za "IRKA" Nie mam wpływu na to kto wstawia tutaj komentarze ale takie są właśnie efekty wolności słowa. Podejrzewam, że teraz IREK "czuje powiew wiatru i zaprzyjaźnia się z duchem starych wiatrów", jutrzejszy dzień może być trudny dla niego. Jeżeli mogę jeszcze w czymś pomóc to proszę napisać na maila ze strony, na pewno odpowiem. Wybór pasji jest istotny, to pozwala w przyszłości mieć swój świat. Administrator wiatraki.org.pl Pozdrawiam Wiesław


Julka ( 2020-09-13 )
Panie Irku, był to konkurs w liceum, myślę, że jest to idealny moment aby znaleźć sobie jakieś zainteresowanie. Wykazałam je na tej stronie, prosiłam o pomoc a nie GOTOWY PROJEKT, gratuluję pojechanie niepełnoletniej wtedy dziewczyny w internecie szukającej pomocy w prostym konkursie licealnym;) Nikt milionów tam do wygrania nie miał, gratuluje myślenia:)


IREK ( 2020-09-13, Opole )
Rozumiem, ze siedzac w fotelu, oczekuje Pani gotowego projektu... Oby Pani tego konkursu nie wygrała, poslugujac sie czyimis rekoma, głowa. Romansujac z wiatrakami, trzeba ten temat miec głeboko w sercu, umysle. Trzeba miec i czuc ten powiew wiatru obracajacego skrzydła. Smigiel to moze Pani znajdzie w maszynie obracajacej siano na łace... A Pani tego nie zna, nie czuje. Trzeba zaprzyjaznic sie ze starym duchem tych wiatrakow, piznac ich skrzypniecia na wietrze, chrobot myszki mieszkajacej tam od pokolen...Trzeba byc jak szkuter na zacumowanej daleko, przeciekajacej kiwajacej sie łajbie, marzac, by raz jeszcze wypłynac i zaginac wraz ze swoja ukochana łajbie gdzies we mgle.. Po prostu, weszła Pani w nie swoje buty, a płytkie ambicje czy kaprys, napewno nie oddadza zadnej satysfakcji..





Julka ( 2017-10-06, Gdynia )         odpowiedz
Witam, biorę udział w konkursie dotyczącym zbudowania własnego wiatraka, prosiłabym i byłabym wdzięczna za każdy kontakt z osobą, która jest w stanie pomóc mi optymalnie dobrać kształt śmigieł i doradzić w przedsięwzięciu. Pozdrawiam i dziękuję za informacje na stronie



J ( 2017-10-04 )         odpowiedz
Wiatrak na sprzedaż
nnnnn ( 2018-06-17, GÓRA KALWARIA )
czy nadal aktualne? jeśli tak to prosze o nr telefonu.





Matrix233 ( 2017-09-17, Gdynia )         odpowiedz
Witam. Pochodzę z Kaszub z Połęczyna. Kiedyś stał tu wiatrak wiem z opowiadań dziadka i rodziców, ale ludzie władzy po wojnie go rozebrali i zostawili tylko to co w ziemi zostało. 15 lat temu przy okazji doprowadzenia wody i przy kopaniu rowu natrafiono na jego mury piec chyba itd. Czy ktoś cos wie więcej ba ten temat? Za każda wiadomośc będę wdzięczny. Pozdrawiam



Wiesław Szkopek ( 2017-08-23 )         odpowiedz
Kolekcja „MOJE WIATRAKI Wirtualne Muzeum” doczekała się swojej strony w Internecie ! Z radością informuję, że utworzyłem w Internecie stronę z MOIMI WIATRAKAMI. W kolekcji zgromadziłem wszystko to co przedstawia wiatrak lub na czym jest wizerunek młyna wietrznego. Zbiory pochodzą ze wszystkich kontynentów; aktualnie ze 153 krajów. W opracowaniu, na ponad 3,6 tys. slajdach, przedstawiam przede wszystkim zdjęcia, pocztówki, eksponaty filatelistyczne i numizmatyczne, na których są wizerunki wiatraków. Bogato też są reprezentowane etykiety piwne. Ponadto w prezentacji można zobaczyć także między innymi wiatraki figuralne, patelnie, klumpy, termometry, kij bejsbolowy czy miedziane naczynie do podgrzewania łoża i nocnik. W publikacji można także oglądać szereg „wiatrakowych drobiazgów” jak na przykład kapsle z butelek z piwem, naparstki, wisiorki, bransoletki, zawieszki, spinki do mankietów, kolczyki, brzytwę, łyżkę do butów, zapinkę uprzęży końskiej czy spinacze biurowe i temperówkę do ołówków. Stronę „Kolekcja MOJE WIATRAKI Wirtualne Muzeum” utworzyłem przede wszystkim by zachować ginący świat wiatraków. Serdecznie zapraszam na wiatrakową stronę: e-mojewiatraki.com



Mateusz Klepka ( 2017-08-01 )         odpowiedz
Dzień dobry, Serdecznie zapraszamy na IV Spotkanie Miłośników Wiatraków i Młynów Wodnych, które odbędzie się 24 września 2017 r. w Muzeum Młynarstwa w Jaraczu. Więcej o spotkaniu oraz formularz zgłoszeniowy na stronie: http://www.muzeum-szreniawa.pl/imuzeum/web/app.php/vortal/iv_spotkanie_milosnikow_wiatrakow_i_mlynow_wodnych.html



Natalia Wrona ( 2017-07-27, Raszyn )         odpowiedz
Dzień dobry, Czy mogłaby Pani przesłać mi zdjęcia i cenę na maila? natalia.wrona1@gmail.com



Agnieszka ( 2017-07-27, Konin )         odpowiedz
Witam mam do sprzedania wiatrak partlak z okolic Konina
Beata ( 2020-08-30 )
sprzedany?


anna ( 2018-10-21 )
Proszę o informację czy oferta jest nadal aktualna?


Agnieszka ( 2018-01-24 )
Aktualna


Agnieszka ( 2017-10-04 )
aktualne proszę podać maila to napisze szczegóły


Zdzisław Brzykcy ( 2017-10-03 )
Witam Serdecznie Mam pytanie czy oferta sprzedaży wiatraka jest nadal aktualna? Oczywiście jeżeli jest to wiatrak koźlak , Byłbym zainteresowany jego kupnem i przeniesieniem w okolice Bydgoszczy , proszę o przesłanie zdjęć oraz ceny





Jarek ( 2017-01-21, Lubiąż )         odpowiedz
Trzeci wiatrak którego nie znalazłem na mapie to Lubiąż na dolnym śląsku całkiem niedaleko od Wołowa. Info: http://dolnoslaskipodroznik.pl/wiatrak-paltrak-lubiaz/



Jarek ( 2017-01-21, Naruszewo powiat Płońsk )         odpowiedz
Drugi wiatrak, o którym wiem, a którego nie znalazłem na mapie, to wiatrak z Naruszewa powiat Płońsk. Na wiatraku młynarzył mój prapradziadek. Obecnie wiatraka w Naruszewie już nie ma. W toku poszukiwań trafiłem kiedyś na ciekawą informację że wiatrak z Naruszewa został przeniesiony do innej miejscowości. Nie wykluczone że chodzi to ten sam wiatrak. Podaję linka do artykułu: http://www.mlynwilkanowo.pl/historia-mlyna.html



Jarek ( 2017-01-21, Jarocin )         odpowiedz
Ponieważ brakuje informacji, o wiatraku w Jarocinie, dodaję tutaj. W Jarocinie, przy ulicy Poznańskiej, gdzieś pod koniec lat 80-tych i na początku 90-tych stał fragment wiatraka, który został zaadoptowany na konstrukcję zjeżdżalni dla dzieci. Jadąc od miasta to było zaraz przed lasem po lewej stronie. Obecnie w tym miejscu jest stacja uzdatniania wody.



Natalia Wrona ( 2017-01-06, Skierniewice )         odpowiedz
Szukam do kupienia i przeniesienia Koźlaka w niezłym stanie, żeby dać mu drugie życie jako element agroturystyki w okolicy Skierniewic. Najlepiej w Łódzkim lub w województwach ościennych. Dziękuję za pomoc!
Malwina ( 2018-06-17, GÓRA KALWARIA )
Witam, czy nadal jest pani zainteresowana kupnem wiatraka? Mam na sprzedaż.


Natalia Wrona ( 2017-07-27 )
Proszę o przesłanie zdjęć i ceny na maila natalia.wrona1@gmail.com


Agnieszka ( 2017-07-27, Konin )
Mam na sprzedaż wiatrak z okolic Konina


Zbigniew Antoniuk ( 2017-06-12, Szlichtyngowa )
Posiadam do sprzedaży Wiatrak Koźlak w miarę w dobrym stanie,jeżeli jest Pani zainteresowana możemy zrobić zdjęcia i przesłać.





Janusz Nowakowski ( 2016-09-16 )         odpowiedz
Szanowni Panstwo, gratuluje strony. Kompendium wiedzy o wiatrakach. Dla mnie super. Gratulacje Poszukuje wiatraka do przeniesienia w okolice Gniezna. Przenioslem juz na dzialke stara chate i uwazam, ze wiatrak bylby swietnym uzupelnieniem projektu i brakującą dominantą krajobrazu. Chcialbym go przerobic na cele mieszkalne dla dzieci. Jednoczesnie stanowilby fajny element osi wiatrakow Lednogóra-Dziekanowice-Gniezno uzupelniajac szlak architektury drewnianej. Czy wiadomo Panstwu czy ktos taki wiatrak posiada i jakie sa przyblizone koszty przeniesienia. Bede wdzieczny za każdą informację
Agnieszka ( 2017-07-27, Konin )
Mam na sprzedaż wiatrak z okolic Konina





kolpawe ( 2016-08-04 )         odpowiedz
Wiatrak w Lędzinie na sprzedaż. Oby trafił w dobre polskie ręce.. http://sprzedajemy.pl/pensjonat-wiatrak-nad-morzem-2-km-od-niechorza-nr3407397



Józef Skreczko ( 2016-05-03, Katowice )         odpowiedz
Witam wszystkich odwiedzających tą strone.Poszukuje wiatraka który stał we wsi Wojtachy na podlasiu i został sprzedany przez spadkobierce ktory rozsprzedaje wszystko z dorobku przodków a chcieli bysmy wiedziec gdzie jest ten zabytek co przodek - dziadek wybudował.Jesli ktos mi wskaze mjejsce z gory serdecznie dzjękuje.Mój e-mail; wiatrak1949@wp.pl /znam się na młynarstwie/



Gerard Lemoine ( 2016-02-16, Kartuzy )         odpowiedz
Dzień dobry, Ostatnio miałem przyjemność nawiązać kontakt z grupą francuskich fachowców, którzy zajmują się projektowaniem remontowania starych wiatraków celem architektoniczno-krajobrazowym i energetycznym. Jeśli jesteście zainteresowani tym kontaktem, mogę Wam go udostępnić. Pozdrawiam. Gerard Lemoine
IREK KAMIENIAK ( 2016-11-14, wies OWCZARY przy szosie nr 403 i 39 )
Posiadam wiatrak "holender" z konca XVIII wieku. Dzis jest to praktycznie "sloj" jaki pozostal. Wiatrak przeytrwa I i II Wojne Swiatowa, jednakze nie oparl sie rubierzom komunistycznym i pozniejszym. Mam wykonany projekt odbudowy i rozbudowy tegoz wiatraka, polozonego na skraju wsi Owczary, woj. Dolnoslaskie. Same prace projektowe, pozwolenia i przepychanli z konserwatorem zabytkow kosztowaly ,mie ,ajatek. Pozniej staralem sie znalezc sponsorow do odbudowy obiektu, i w tym momencie wszelkie rozmowy sie urywaly. Kazdy odwracal sie i odchodzil. Wiatrak, niestety, nadal ulega niszczeniu i zal na to patrzec. Czy jest mozliwe znalezienie sponsorow do realizacji prac remontowo budowlanych? - W wewnatrz wiatraka, chce stworzyc na parterze exluzywna kawiarnia, natomiast na 4 poziomach chce stworzyc pokoje dla podroznych. To wszystko po to, by ten wiatrak zaczal sam na siebie zarabiac. Ja nie potrzebuje zadnych pieniedzy z tego dochodu, dochod ma wystarczyc, by ten wiatrak mogl sam oplacac rachunki, oplacac ludzi przy nim zatrudnionych. Jezeli zna Pan drogi do rozwiazania tych problemow, bylbym niesamowicie wdzieczny. Pozdrawiam serdecznie, Irek Kamieniak


Bogdan Ziółkowski ( 2016-03-29, Gruczno )
Witaj Gerard Ja z kolei jestem poszukuję młynarza, fachowca, do prowadzenia pokazowego przemiału odremontowanym wiatraku i młynie z 1888 roku pierwotnie wodnym obecnie restaurowanym z też starym bo pochodzącym z lat 50-tych ub. wieku napędem elektrycznym. Może grupa o której piszesz zna ludzi / ma tego typu kontakty...? Pozdrawiam Bogdan





kiks4 ( 2015-10-18, Poznań )         odpowiedz
Od czasu do czasu przejeżdżam przez wioskę Recz i z żalem obserwuję postępujący coraz szybciej rozpad przedwojennego wiatraka. Zadziwiające jest, że du żo starsze wiatraki stoją do dziś a ten tak szybko się rozpadł. Być może dlatego, że ściany zewnętrze osłonięte zostały gontem drewnianym a nie deskami: 2010 r.: http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/ba/wa/zpds/xpDEaQwFrAfMF9H05X.jpg 2014 r. : http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/ba/wa/zpds/jf0VPhJIDq9mwLk3rX.jpg



Mateusz Klepka ( 2015-07-19 )         odpowiedz
Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków dawnego młynarstwa na III Spotkanie Miłośników Wiatraków i Młynów Wodnych. Spotkanie odbędzie się 20 września 2015 r. podczas Festynu Młynarskiego w Muzeum Młynarstwa w Jaraczu. Chcielibyśmy, aby to spotkanie, podobnie jak wcześniejsze, przyczyniło się do: poznania i integracji środowiska pasjonatów wiatraków i młynów wodnych, wymiany doświadczeń, podzielenia się swoją pasją z innymi. Zachęcamy wszystkich pasjonatów dawnych młynów, aby w miłej atmosferze porozmawiali o swoich zainteresowaniach i wymienili się doświadczeniami. Osoby i organizacje chcące przedstawić swoje zbiory, prezentacje multimedialne, referaty itp. prosimy o kontakt z Muzeum Młynarstwa w Jaraczu. Kontakt: jaracz@muzeum-szreniawa.pl, tel. 67 261 05 15, kom. 500 206 335. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!



Tomek ( 2015-02-11 )         odpowiedz
Mam informacje, które mogą Pana zainteresować. Kontakt mailowy. Pozdrawiam



Marian jaworski ( 2015-01-11, Bierzgłowo, Browarna 8. 7-152 Łubinka )         odpowiedz
Witam. koperta nr.3, Wysyłam list do Was na adres muzeum. Licze na zrozumienie.



=mikołaj= z Łodzi k/Zgierza ( 2014-12-14, Łódź k/Zgierza )         odpowiedz
Wiesławie, wiatrak w Żuchlowie (dolnośląskie) to z pewnością paltrak. Po pierwsze jest dość duży, ale zasadniczy argument przemawiający za paltrakiem, to fakt, że najniższa kondygnacja jest zagospodarowana. W koźlaku nie ma takiej możliwości ze względu na to, że większość przestrzeni zajmuje kozioł. Pozdrawiam, =mikołaj= z Łodzi k/Zgierza



Jarosław jankowski ( 2014-11-10, Leszno )         odpowiedz
Zapraszamy do Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej. Od dzisiaj posiadamy nowe oświetlenie na terenie Muzeum. Wzbogaciliśmy się też o młyn wodny i kilka innych ciekawych eksponatów. Nadal zajmujemy się rekonstrukcją i odbudową zabytkowych młynów i wiatraków, których wyremontowaliśmy już ponad czterdzieści. Służymy także pomocą techniczną. www.zabytkowe-wiatraki.pl



Lucjan ( 2014-11-02 )         odpowiedz
Poszukuję bez rezultatu książki Prof Święcha - Tajemniczy świat wiatraków . Może ktoś ..... proszę o kontakt na e:mail lwerb2@poczta.onet.pl



=mikołaj= z Łodzi k/Zgierza ( 2014-10-17, Łódź k/Zgierza )         odpowiedz
Zapraszam na moją witrynę poświęconą młynom wietrznym w Polsce - www.kurrcze.pl. Kiedyś posypało się coś na serwerze i teraz powoli ją tworzę od nowa. Na razie zamieszczam te wiatraki, których zdjęcia posiadam (a jest ich dużo dość).



Wiesław Szkopek ( 2014-10-08, Poznań )         odpowiedz
Uprzejmie informuję, że na stronach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej zamieściłem kolejną edycję Wirtualnego Muzeum „MOJE WIATRAKI" (link: http://www.wbc.poznan.pl/publication/251856). Zamieściłem w niej m.in. szereg nowych zdjęć i pocztówek na których są wiatraki. Między innymi na zdjęciach uwieczniłem pozostałości po młynie wietrznym w LATAWICACH (gm. Pobiedziska). Jest to wiatrak typu paltrak z XIX/XX w. Niestety, według stanu na 2014 rok jest w zupełnej ruinie. W V edycji „MOICH WIATRAKÓW” utworzyłem nowe działy – m.in. zawierający etykiety i podkładki piwne z wiatrakiem. Serdecznie zapraszam do obejrzenia „MOICH WIATRAKÓW”.



chelmos ( 2014-07-25 )         odpowiedz
Jeśli ktoś ma namiar na kogoś kto ma taki stary wiatrak i chce się go pozbyć to jestem zainteresowany. Poszukuję wiatraka do muzeum. 506210667
Paweł Szeląg ( 2015-11-25, Latowicz )
Witam! Posiadam stary wiatrak typu koźlak,miejscowość Latowicz gm Latowicz woj mazowieckie tel. 517392649


marta-835 ( 2015-01-02 )
Witam, mam do "oddania" wiatrak z 1888r. typu Koźlak. W razie zainteresowania proszę o kontakt na emaila marta-835@wp.pl





Marcin Kubiak ( 2014-07-20, Kruszwica )         odpowiedz
Nie mogłem dodać komentarza bezpośrednio pod opisem wiatraka w Chrośnie (kujawsko-pomorskie) a chcę się podzielić pewną informacją. Mianowicie wiatrak o którym mowa został uwieczniony (o czym nie miałem dotąd pojęcia) w filmie z 1971 roku pt. "Antek" na motywach noweli B. Prusa. Pokazany jest tam w ruchu co było wówczas już unikalne. Rok wcześniej przed kręceniem filmu wiatrak przeszedł na "emeryturę" i nie spełniał już swojej pierwotnej roli. Pozdrawiam ;)



batory ( 2014-04-07, Warszawa )         odpowiedz
Do Andrzeja R {laluni ] przestań drążyć temat wiatraka w chrostowie nie pomawiaj ludzi których nie znasz na podstawie domysłów wstyd andrzejku że zniżyłeś się do takiego poziomu rozebrałeś i sprzedałeś i co szukasz usprawiedliwienia jesteś żałosnym facetem



geodeta ( 2014-04-06 )         odpowiedz
Witam, a Ja mam pytanie jak wygląda obsługa farm wiatrowych od strony geodezyjnej. Zapewne farmy wiatrowe mają swoich zarządców, podejrzewam Ci natomiast mają obowiązek zlecania okresowych badań pionowości tych obiektów. Jak to wygląda to od strony prawnej jak często i w jakim zakresie muszą być wykonane badania pionowości. Czy powyższe problemy są już unormowane w przepisach prawa (ustawach, rozporządzeniach)?



Wiesław Szkopek ( 2014-02-19, Poznań )         odpowiedz
Witam Panie Wiesławie, do ewentualnego wykorzystania przekazuję informacje na temat 2 wiatraków w Krzywiniu. Krzywiń, ul. Bojanowskiego pow. Kościan. Wiatrak znajduje się przy drodze do Gryżyny, koźlak z 1698 r. W II poł XX w. wykorzystywany jako magazyn sadu. W latach 70-tych XX w. właściciel: I. Michalski W rejestrze zabytków: 5.03.1988 r. Zakupiony przez UMiG Krzywiń i w 2010 r. gruntowanie odrestaurowany przez firmę Jarosława Jankowskiego z Osiecznej z funduszy UE. Młyn jest dostępny do zwiedzania. Krzywiń ul. Mostowa pow. kościański Wiatrak znajduje się przy drodze do Nowego Dworu, koźlak z XIX w. W latach 70-tych XX w. właściciel: B. Stryczyński. W rejestrze zabytków: 4.09.1984 r. W 02.2014 r.: wiatrak w stanie dość dobrym, zabezpieczony przed wpływem czynników atmosferycznych, w części ma zachowane śmigi. Archiwalne i aktualne zdjęcia wiatraków udostępniam na stronach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, gdzie zamieściłem IV wydanie Wirtualnego Muzeum „MOJE WIATRAKI”: http://www.wbc.poznan.pl/publication/251856 ; Serdecznie zapraszam



Słonecznik ( 2014-02-10, Jarocin )         odpowiedz
byłam wczoraj w Mokronosie - wiatraka już od kilku lat nie ma



dzidek1960 ( 2014-02-08, Leszno )         odpowiedz
Chciałem dodać komentarze do konkretnych wiatraków ale jest to niemożliwe, wyrzuca błąd. W zestawieniach wiatraków są braki, są błędy w opisach a właściwie w niektórych komentarzach. Mam trochę zdjęć wiatraków z mojego regionu ale nie wiem czy istnieje tu możliwość ich dodania. Zapraszam na fotopolska.eu tam można znaleźć wiele zdjęć wiatraków, np. dodane przeze mnie http://wielkopolskie.fotopolska.eu/Grodzisk_Wielkopolski/b65607,Wiatrak_kozlak_Tomasz.html http://wielkopolskie.fotopolska.eu/Dabcze/b65600,Wiatrak_kozlak_Tomasz.html http://wielkopolskie.fotopolska.eu/Brenno/b123599,Wiatrak_kozlak.html i wiele innych.



Wiesław Szkopek ( 2014-02-03, Poznań )         odpowiedz
Witam Panie Wiesławie, Do ewentualnego wykorzystania przekazuję informacje na temat wiatraka: PRUSIM gm. Kwilcz Młyn drewniany, wieżowy z 1860 r. W 1947 r. przeniesiony do Niegocina nad Mławą. Ośmiokątna podstawa, wys. 13m (3 kondygnacje), średnica u podstawy 7 m. Od 1962 r. uznany za zabytek. W 2010 r. był w ruinie W 2012 r. został przeniesiony do Prusimia na teren Skansenu Olenderskiego i odrestaurowany. Zdjęcia wiatraka udostępniam na stronach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, gdzie zamieściłem IV wydanie Wirtualnego Muzeum „MOJE WIATRAKI”: http://www.wbc.poznan.pl/publication/251856 ; Serdecznie zapraszam



Maria Wróblewska ( 2014-02-02, Ruda-Kolonia )         odpowiedz
Wiatrak w Żalinie (gm. Ruda-Huta) jest już odrestaurowany i stanowi atrakcję turystyczną. Gromadzi się już różne sprzęty związane z młynarstwem, bo wewnątrz będzie małe muzeum. Czas uaktualnić stronę.



Wiesław Szkopek ( 2014-02-01, Poznań )         odpowiedz
Witam Panie Wiesławie, Przekazuję uzupełniające informacje na temat wiatraka w Jankowie Dolnym. Młyn wieżowy z 1896 roku. Sygnowany nazwiskiem H.Tonn (Niemiec Tonn - do 1945 r. właściciel młyna), Wiatrak w 1968 r. wpisany do rejestru zabytków. Wiatrak po 1945 r. od młynarza niemieckiego pochodzenia został przejęty przez zakłady zbożowe z Poznania. Do połowy lat 60-tych XX w. młyn był czynny, w pełni sprawny. Ostatnim młynarzem był Michał Ślugajski. Po elektryfikacji wsi, pod koniec lat 60-tych XX w. zakłady zbożowe z Poznania zdemontowały urządzenia oraz bryłę dachową ze śmigami. Obecnie pozostałości młyna znajdują się w rękach prywatnych. Wg stanu na 08.2013: zachowały się zewnętrzne, murowane ściany. Zdjęcia wiatraka, również z okresu jego świetności, a także aktualne, udostępniam na stronach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, gdzie zamieściłem IV wydanie Wirtualnego Muzeum „MOJE WIATRAKI”: http://www.wbc.poznan.pl/publication/251856 ; Serdecznie Zapraszam



aleksandria ( 2013-10-24, Puławy )         odpowiedz
17 października rozebrano wiatrak-koźlak z 1872 roku we wsi Chrostowo Wielkie, gm. Czernice Borowe, pow. przasnyski, woj. mazowieckie. Zniknął z krajobrazu małej, mazowieckiej wsi, której nic już nie wyróżnia. :(



juszczyk ( 2013-08-04, słubice )         odpowiedz
Wydzierżawię100 ha dla ferm wiatrowych w słubicach
Makawity ( 2014-08-14 )
to nie ten portal hehehhee





Wiesław z Poznania ( 2013-07-16 )         odpowiedz
Witam, przekazuję informacje na temat wiatraka we wsi Włościejewki gmina Książ Wielkopolski Koźlak z końca XIX w. Został „powołany” przez młynarza Grześkowiaka Przeniesiony w 2006 roku z sąsiedniej wsi Kołacin (odległej o 5 km). Odrestaurowany z zachowaniem oryginalnej konstrukcji nośnej i mechanizmu pracującego. Złożenie kamieni młyńskich nowe. Nowe ściany i dach, uzupełnione śmigi. Przebudowany na hotelik ośrodka szkoleniowego Delta Security z Wrocławia (na 4 kondygnacjach 11 miejsc noclegowych). Zdjęcia wiatraka są na stronach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, gdzie serdecznie zapraszam do „Wirtualnego Muzeum MOJE WIATRAKI” – link http://www.wbc.poznan.pl/publication/251856
Wiesław z Poznania ( 2013-08-03 )
Przekazuję uzupełnienie dotyczące wiatraka Włościejewki (dawnej Kołacin): w oprac. z 1972 r. "Zabytki Architektury i Budownictwa woj. poznańskiego" jest informacja, że młyn ten pochodzi z XVIII w. i 1853 r.





nina ( 2013-07-10, szubin )         odpowiedz
Fotografie opisanego poniżej przeze mnie młyna/wiatraka/ można znaleźć na stronie wikimapia.org/26450657/pl/Wiatrak . Pozdrawiam zainteresowanych.



nina ( 2013-07-10, szubin )         odpowiedz
Chciałabym dodać kilka informacji o wiatraku w Wielkim Sosnowcu, gmina Łabiszyn, powiat żniński. Jest to okazała okrągła budowla, murowana z czerwonej cegły, nieposiadąjąca dachu. Z opowiadań moich rodziców wiem, że był to młyn/maszyny i urządzenia do mielenia zboża zostały zrabowane po wojnie/, bo za czasów kiedy gospodarstwa były w rękach niemieckich to młyn był użyteczny. Młyn stoi na niewielkim wzniesieniu, można go łatwo znaleźć, a teren na którym się znajduje to teren rolniczy. Szkoda,że takie budowle były niszczone i rozkradane. To samo tyczy się szkół na terenach wiejskich.



Mateusz Klepka ( 2013-07-09, Jaracz )         odpowiedz
Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków dawnego młynarstwa na II Spotkanie Miłośników Wiatraków i Młynów Wodnych. Spotkanie odbędzie się 15 września 2013 podczas Festynu Młynarskiego w Muzeum Młynarstwa w Jaraczu. Chcielibyśmy, aby to spotkanie przyczyniło się do: - poznania i integracji środowiska pasjonatów wiatraków i młynów wodnych, - wymiany doświadczeń, - podzielenia się swoją pasją z innymi. Zachęcamy wszystkich pasjonatów dawnych młynów, aby w miłej atmosferze porozmawiali o swoich zainteresowaniach i wymienili się doświadczeniami. Osoby i organizacje chcące przedstawić swoje zbiory, prezentacje multimedialne, referaty, prosimy o kontakt z Muzeum Młynarstwa w Jaraczu. Zgłoszenia: jaracz@muzeum-szreniawa.pl SERDECZNIE ZAPRASZAMY! http://www.muzeum-szreniawa.pl/?q=pl/node/78



michniapany ( 2013-06-21, kielce )         odpowiedz
Witam.Czy znacie Panstwo kogos,kto fotografuje wiatraki w Polsce?? Chcialbym zorganizowac mala wystawe o tej tematyce w Danii.Prosze o kontakt.Pozdrawiam.
=mikołaj= z Łodzi k/Zgierza ( 2014-10-17, Łódź k/Zgierza )
Jestem fan(atykiem) młynów wietrznych w Polsce. Mam dość sporo zdjęć, niektóre są na tej witrynie. Powoli zaczynam prace nad przebudową mojej strony poświęconej wiatrakom - www.kurrcze.pl Zapraszam, choć na razie mało na niej obiektów, ale będzie ich dużo :-)


kaszubkawczechach ( 2013-09-17, Poznań )
Ja również zajmuję się wiatrakami (pracowałam w koźlaku). Mam sporo zdjęć różnych rodzajów młynów wietrznych.


nohuska@wp.pl ( 2013-06-30 )
jeżdżę po skansenach i polach i fotografuję wiatraki, mam kilka zdjęć; proponuję kontakt przez mail.





nohuska@wp.pl ( 2013-06-17 )         odpowiedz
Szukam starych zdjęć, na które załapały się wiatraki. Interesują mnie te z polskich terenów, a zdjęcia oryginalne, 'papierowe'. Proszę o kontakt na maila.



Ewa Terlecka ( 2013-06-15, Sława/Wróblów )         odpowiedz
Jestem właścicielką XVIII wiecznego (1773r) wiatraka typu kożlarz.Oddam zadarmo celem przeniesienia. Bliższe dane oraz foto na stronie TABLICA.PL/NIERUCHOMOŚCI-ODDAM ZADARMO MŁYN-WIATRAK pow.Wschowa
Rancho Lavender ( 2014-08-21, Zabkowice śląskie )
Witam, cz nadal ma Pani do oddania Wiatrak? na tablicy nie ma już ogłoszenia pozdrawiam proszę o kontakt Halina Dubielecka





JAROMIR ( 2013-06-02, BYTOM )         odpowiedz
Mieszkam w Bytomiu od urodzenia (ładnych parę(dziesiąt)) lat, ale właśnie się dowiedziałem z naszego lokalnego forum że najprawdopodobniej znajduje się tutaj wiatrak. Więcej tutaj: http://bytomski.pl/forum/historia-miasta-i-zabytki/19731-bytomskie-zagadki?start=1425#128558



martyna sz. ( 2013-05-20 )         odpowiedz
Ja chetnie odsprzedam kozlak z 39r. Wiatrak stoi w Latowiczy woj. Mazowieckie. Stan wewnatrz super.
martyna_kw ( 2018-10-25 )
Tak. Zapraszam na martyna_kw@op.pl


anna ( 2018-10-21 )
Dzień dobry, czy oferta dotycząca wiatraka jest nadal aktualna?





Sarnaker ( 2013-05-11, Sarnaki )         odpowiedz
Nie ma także wiatraka w Lisznej (pow. bialski, woj. lubelskie). We wsi były nawet dwa... Wpisuję uwagi w komentarzach, mam nadzieję, że autor strony zechce je umieścić przy konkretnych obiektach.
martyna_kw ( 2018-10-25 )
Pani Anno tak zapraszam na martyna_kw@op.pl





Sarnaker ( 2013-05-11, Sarnaki )         odpowiedz
Wiatrak w Mierzwicach Starych (pow. łosicki) - rzeczywiście istniał, ale zapewne jedynie do l. 90. XX w. Obecnie nie ma po nim śladu.



Zbyněk ( 2013-04-20, Velké Kunětice )         odpowiedz
Bylem w Lowkowicach i bardzo sie mi podobalo.http://miici.rajce.idnes.cz/Navsteva_vetrneho_mlyna_v_Lowkowicach_12.4.2013/



reflex1 ( 2013-03-15, Lusówko )         odpowiedz
Witam, Chciałem zapytać czy wiadomo cokolwiek na temat wiatraka, który stał we wsi Piotrowice k/ Leszna woj. wielkopolskie. Według moich informacji wiatrak istniał jeszcze w latach 50 XX w. Później uległ ruinie. Pozdrawiam Paweł pawlem@interia.pl



Marek Jankowski ( 2013-02-21 )         odpowiedz
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników wiatraków! :) www.zabytkowe-wiatraki.pl



Arkadiusz ( 2013-02-19, Chomęcice )         odpowiedz
Witam, szukam zdjęć wiatraka w Chomęcicach ale z czasu jego lokalizacji w tym miejscu czyli sprzed 1977r.
admin ( 2013-02-19 )
Wiatrak został przeniesiony do miejscowości Bugaj jeszcze w latach 70-tych(a w zasadzie teren należy administracyjnie do miejscowości Uzarzewo). Nie posiadam informacji wcześniejszych o tym wiatraku.





Nohuska ( 2013-01-27 )         odpowiedz
Posiadam zdjęcie koźlaka z Krzywosądowa, chętnie doślę, jeśli podzieli się Pan swoim mailem.



Misia ( 2013-01-04, Bydgoszcz )         odpowiedz
Witam! Niestety nie mogę wysłać maila, dlatego podaję link do wiatraka, którego nie ma na stronie. Wiatrak znajduje się w Wielkim Sosnowcu, powiat żniński, gmina Łabiszyn. Zdjęcia nieciekawe, trochę padało :( ale zawsze można zrobić własne ;) http://www.stowarzyszeniebastion.fora.pl/wiatraki-br-img-src-http-www-bastion-website-pl-g-min_for-for_ico_wiatr-jpg-width-80-height-55-border-0,167/wielki-sosnowiec,4022.html



Jarosław Jankowski ( 2012-11-05, Leszno )         odpowiedz
Witam serdecznie wszystkich miłośników wiatraków. Jeśli macie zamiar wyremontować zabytkowy wiatrak, młyn wodny to serdecznie zapraszam. Wykonujemy również dokumentację zabytku, dokumentację projektową i fotograficzną. Sprzedajemy miniatury wiatraków od wysokości 7m do 1.20m - do postawienia w parku, ogrodzie, przy domu. Na życzenie wykonamy " domek młynarza " przy wiatraku. Zapraszam do współpracy, www.jardi.pl, jardi1@wp.pl Jarosław Jankowski
Lucjan ( 2013-01-20 )
Jakie rzędu są koszty restauracji wiatraka





Jarosław Jankowski ( 2012-11-05, Leszno )         odpowiedz
Zapraszam wszystkich do Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej. Jest to jedyne Muzeum, które na swoim terenie posiada trzy zabytkowe wiatraki typu - koźlak z XVIII wieku. Kolejnym ciekawym budynkiem ( w budowie - brak tyko koła ) jest kopia dawnego młyna wodnego. Posiadamy budynek socjalny, salę do lekcji historycznych - o dawnych wiatrakach, sanitariaty, parking samochodowy, rowerowy, ławeczki i kosze. Wieczorem oświetlamy wiatraki oraz teren lampami parkowymi, tworząc super promocję dla miasta Osieczny. Oczywiście wycieczkom zapewniamy przewodnika i " moc " wiedzy o dawnych wiatrakach i młynarzach. Osobiście mogę na ten temat już " coś " powiedzieć, gdyż wyremontowałem samych koźlaków ponad dwadzieścia, kilka młynów,złożyłem kilka muzeów, wydałem kilka map,książek, itp. Zapraszam serdecznie do Muzeum w Osiecznej, kontakt do mnie na stronie gminy - www.osieczna.pl Jarosław Jankowski



Wiesław z Poznania ( 2012-10-24, Poznań )         odpowiedz
Witam, przekazuję uzupełnienie dotyczące wiatraków w Koszutach gm. Środa Wlkp. Młyny wietrzne zostały przeniesione z pobliskich wsi do Koszut w latach 70–tych XX wieku. Zostały wpisane do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego: 10.1969 oraz 12.2003 roku. Opiekowało się nimi Muzeum Ziemi Średzkiej. Obecnie są w rękach prywatnych. Koźlak z 1755 r. został przeniesiony z Pięczkowa gm. Krzykosy. Dwa pozostałe relokowano z terenu gm. Środa Wlkp.: -Koźlak z połowy XVIII w. z Pałczyna oraz Koźlak z 1783 r. (najlepiej zachowany) z Jarosławca.



Michał ( 2012-10-01, Gdańsk )         odpowiedz
Witam, panie Wiesławie wysłałem panu kilka tygodni temu na maila zdjęcia wiatraka z Tczewa. Wstawi pan je na stronkę? Prześlę panu na wszelki wypadek jeszcze raz tego maila.



ursus ( 2012-09-01, Poznań )         odpowiedz
Bardzo się cieszę,że trafiłem na tę stronę..Los wiatraków bardzo leży mi na sercu..Od ponad dwudziestu lat pracuję nad cyklem malarskim dotyczącym tych zabytków : "Odchodzące w niebyt"i ze smutkiem patrzę na te piękne konstrukcje,niszczejące i znikające z naszego pejzażu..Znacie Państwo obiekt z Powidza-zadziwiające jest,że utrzymuje się na podobnym poziomie technicznym od conajmniej czterdziestu lat.Przed paroma dniami,od kolegów z bazy lotniczej w Powidzu właśnie,dowiedziałem się,że władze Gminy planują jego rekonstrukcę..Powodzenia..



Wiesław z Poznania ( 2012-08-31, Poznań )         odpowiedz
Przekazuję uzupełniający opis do wiatraka w Poznaniu: Wiatrak Poznań, ul Milczanowska nr 2. Murowany, wzniesiony w 1910 roku, według proj. niemieckiego inżyniera, wzniósł go Franciszek Rybak na potrzeby swojego gospodarstwa ogrodniczego. Wiatrak służył do produkcji energii elektrycznej dla tego gospodarstwa i do nawadniania okolicznych pól. Wiatrak pracował do 1968 roku kiedy to huragan zniszczył jego kopułę dachową. Wiatrak na poznańskich Ratajach został wpisany do rejestru zabytków 9.03.1993 roku. Jego aktualne zdjęcia zamieściłem na: http://www.wbc.poznan.pl/publication/251856



Wiesław z Poznania ( 2012-08-31, Poznań )         odpowiedz
Witam Panie Wiesławie, wielokrotnie zaglądałem na Pańską stronę i cały czas jestem pod jej wrażeniem - serdecznie gratuluję pomysłu i świetnego sposobu jego realizacji !!! Sam też interesuję się wiatrakami, ale trochę inaczej... Moją pasję ilustruje prezentacja zamieszczona na stronach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej (link: http://www.wbc.poznan.pl/publication/251856). Pozwalam sobie na kilka uwag odnośnie opisanego wiatraka w Pańskim opracowaniu, w miejscowości "Bugaj": Wiatrak w Uzarzewie gm. Swarzędz pow. Poznań 1/Koźlak z 1840 roku (sygnowana mącznica) 2/Przeniesiony w 1977roku z Chomęcic pod Poznaniem 3/Do lat 90-tych XX w. sprawny (chociaż bez urządzeń) 4/Wg stanu na 08’2012 roku jest w ruinie. Zdemontowane urządzenia mielące, uszkodzony dach, połamane śmigi, brak łogona 5/Jest w pełni zasłonięty przez drzewa i chaszcze 6/Opiekuje się nim UMiG Swarzędz 7/Często mylnie wskazywana lokalizacja wiatraka jako Bugaj 8/Na wiatraku jest tabliczka informująca, że jest to obiekt prawnie chroniony jako zabytkowy, jednak w rejestrze zabytków nie jest wymieniany. W cytowanym powyżej moim opracowaniu zamieściłem aktualne zdjęcia tego wiatraka.



Jadzia ( 2012-08-29 )         odpowiedz
witaj Andrzeju jaką kwotę proponujesz bowiem ludzie proponują różne kwoty czasem śmieszne.
Andrzej ( 2013-09-29 )
wiatrak udało mi się rozebrać i przetransportować,rozbierałem go z kolegą w maju 2013r. zajęło to nam 9 dni w zimę zamawiam drewno w tartaku na remont no i tak myślę że dopiero na wiosnę 2015 r. ruszy odbudowa wiatraka.


nohuska@wp.pl ( 2013-06-17 )
Panie Andrzeju, czy można liczyć na relacje z przenoszenia/ restaurowania wiatraka?


Andrzej ( 2012-10-09 )
wiatrak jest z okolic Białystoku a będzie stał w powiecie Włodawskim na Lubelszczyznie.


admin ( 2012-10-09 )
Czy możesz powiedzieć gdzie ten wiatrak będzie teraz stał i skąd pochodzi.


Andrzej ( 2012-09-30 )
witam Jadzia już udało mi się kupić wiatrak jest to paltrak z podlasia dałem za niego 14 tyś zł .Może ktoś wie skąd by uzyskać jakąś dotacje na remont wiatrak nie jest w żadnym rejestrze .





rootek ( 2012-06-09 )         odpowiedz
Gdyby ktoś chciał mieć swój własny nowoczesny, prądotwórczy wiatrak i posiada odpowiednie środki, to polecam:solarus.pl



Maik145 ( 2012-06-08, Garwolin )         odpowiedz
Zdjęcie wiatraka w Chrominie jest ciutek nie wyraźne. Administratorowi wysłałem zdjęcia z tego roku :-), była by możliwość opublikowania ich? :-)



Ryszarda W ( 2011-12-26, Palczewo )         odpowiedz
Nie znalazłam wiatraka z Palczewa. Holender ośmioboczny, drewniany na podstawie murowanej. Palczewo położone na Żuławach, gmina Ostaszewo, powiat nowodworski 12 km od Tczewa, za Wisłą w Kierunku Elbląga.Stan dobry( obecnie trwa remont ) prywatny właściciel



Anna ( 2011-12-22 )         odpowiedz
Pozdrawiam www.wiatrakiswietokrzyskie.pl



Simon ( 2011-12-22 )         odpowiedz
Zapraszamy serdecznie na stronę internetową dot. tradycji młynarskich Grodziska Wielkopolskiego. http://www.grodzisk.wlkp.pl/wiatrak/index.html



Adam Szczepaniak ( 2011-11-30, Brodnica )         odpowiedz
Witam serdecznie,zainteresowało mnie bardzo oglądanie i to w jaki sposób jest wykonana strona. Posiadam zdjecia 2008 roku przedstawiajace wiatraki,jednak nie potrafię ich zidentyfikować,prawdopodobnie wykonywałem je przejeżdzajac z nad morza ,ale w którym to dokładnie miejscu nie pamietam,czy jest mozliwa ich identyfikacaja
=mikołaj= z Łodzi k. Zgierza ( 2021-07-03, Łódź k. Zgierza )
Witam, da simę to zrobić, jeżeli pamięta Pan trasę powrotu znad morza. Pozdrawiam





andre142 ( 2011-10-29, zabrze )         odpowiedz
Chciałbym zbudowac model wiatraka z całym wewnetrznym wyposazeniem i szukam planow ale w polsce bardzo trudno o nie a nawet jest to niemozliwe.Widziałem takie plany gdy byłem w holandi i załuje ze ich wtedy nie kupilem.Moze ktos posiada cos takiego ,bylbym zobowiazany {nie chce za darmo) jahoo1634@wp.pl



Andre142 ( 2011-10-29, Zabrze )         odpowiedz
Chciałbym zbudowac model wiatraka z całym wewnetrznym wyposazeniem i szukam planow ale w polsce bardzo trudno o nie a nawet jest to niemozliwe.Widziałem takie plany gdy byłem w holandi i załuje ze ich wtedy nie kupilem.Moze ktos posiada cos takiego ,bylbym zobowiazany {nie chce za darmo)



Andrzej ( 2011-10-23 )         odpowiedz
Witam odwiedziłem w lato około 15 miejsc z wiatrakami w woj Lubelskim z listy autora i niestety ale duża część już nie istnieje albo ktoś je kupił i przeniósł w inne miejsce albo zostały pocięte na opał!!! czy ma ktoś do sprzedania wiatrak bo chętnie bym kupił???Ps.jak się skontaktować z Jadzią bo widzę że ma wiatrak do sprzedania.to mój e mail egon1106@o2.pl



Artur modelarz 28 ( 2011-09-29, Radomsko )         odpowiedz
ja robię modele wiatraków i jestem zafascynowany na razie ta architekturą akurat składam model koźlaka ten typ znajduję się dobrze zachowany w Ożarowie koło Wielunia można wejść do środka i ładny z niego jest widok ....... a robię takie rzeczy z zapałek myślę też o zamkach czy większych rezydencjach bo szczerze powiedziawszy mało jest sklepów z oryginalnymi pamiątkami:)))mogę też być podświetlane halogenem typ lampki nocnej :)



Simon ( 2011-09-25 )         odpowiedz
To zależy w jakim jest stanie i czy zawiera wszystkie elementy mechanizmu... Wartość drewna opałowego..., ale wszystko zależy od tego jak się mają robaki i grzyby;-) Jeśli ma szczelny dach to jego cena będzie na 100% wyższa! To jest najważniejsze.



ewa ( 2011-09-23 )         odpowiedz
Jadziu a gdzie ten wiatrak?



Jadzia ( 2011-09-22, poznań )         odpowiedz
witam chcę sprzedać wiatrak partlak jaką średnią cene mogę za niego otrzymać?



Mateusz Klepka ( 2011-09-06, Jaracz )         odpowiedz
ZAPROSZENIE Serdecznie zapraszamy na I Spotkanie Miłośników Wiatraków, które odbędzie się 18 września 2011 r. podczas Festynu Młynarskiego w Muzeum Młynarstwa w Jaraczu,(gm. Rogoźno, pow. obornicki). Chcielibyśmy, aby to spotkanie przyczyniło się do: -poznania i integracji środowiska pasjonatów wiatraków, -wymiany doświadczeń, -podzielenia się swoją pasją z innymi. Zachęcamy wszystkich pasjonatów młynów wiatrowych, aby w kameralnej atmosferze porozmawiali o swoich zainteresowaniach i wymienili się doświadczeniami. Dla osób i organizacji chcących przedstawić swoje zbiory lub prezentacje multimedialne przygotowane będą stoły pod zadaszeniem oraz komputer PC wraz z ekranem. Informacje: Mateusz Klepka, tel. (67)2610515, 500 206 335 lub jaracz@muzeum-szreniawa.pl, http://www.muzeum-szreniawa.pl/?q=pl/node/78 Serdecznie zapraszamy



irek ( 2011-09-06, Poznań )         odpowiedz
Wiatrak w miejscowości Bugaj koło Pobiedzisk . Obecny stan jest kiepski , jeszcze gorsze otoczenie! Można odnieść wrażenie że zatrzymujący się tam "turyści" to z kulturą mają niewiele wspólnego . Dziwne że obiekt uznany za zabytek właściwie to nikogo nie obchodzi ! Krzaczory i śmieci to otoczenie tego --jeszcze stojącego - ciekawego obiektu !



Simon ( 2011-09-05, Grodzisk Wielkopolski )         odpowiedz
Gmina Grodzisk Wielkopolski kończy inwestycje związaną z przeniesieniem zabytkowego wiatraka koźlaka z miejscowości Dąbcze pod Lesznem do Grodziska Wielkopolskiego. Zapraszamy do Grodziska Wielkopolskiego. Szczegóły: http://www.grodzisk.wlkp.pl/news.php?g=2764



Karol Gmachowski ( 2011-05-30 )         odpowiedz
Jestem szczęśliwy , że ktoś robi to oczym myślę już od kilkunastu lat. Serdecznie gratuluję autorowi strony o wiatrakach , i chętnie spotkałbym się z autorem strony gdyż zamierzam wybudować wiatrak na mojej działce na wsi. Pozdrawiam i proszę o kontakt. Karol Gmachowski



AR ( 2011-05-16 )         odpowiedz
http://www.kujawsko-pomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=18631&Itemid=126 http://www.nowosci.com.pl/look/nowosci/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=6&NrIssue=1720&NrSection=1&NrArticle=203142&IdTag=280 Bierzgłowo



administartor strony ( 2011-05-10 )         odpowiedz
Dodawanie komentarzy zostało zcasowo wyłączone ze względu na pojawiający się spam. Można już dodawać komentarze za co jestem wdzięczny.



=mikołaj= z Łodzi k/Zgierza ( 2011-03-11, Łódź k/Zgierza )         odpowiedz
Ale ktoś Ci spamidła nawrzucał :(



Buszkowice ( 2011-02-22, Buszkowice k. Ścinawy )         odpowiedz
Witam, co do koźlaka w Buszkowicach to faktycznie jego data powstania to 1812r. Zapraszam na http://www.buszkowice.pl/wiatrak.html



Marta Antonina Ł. ( 2011-01-25, Gdańsk )         odpowiedz
Witam Ciekawa strona! Muszę ją na spokojnie przejrzeć :) Jednak już na początku znalazłam błędy. Na przykład błędnie podano województwo. Iława i powiat nie są w pomorskim :) -> http://wiatraki1.home.pl/wiatraki/admin/html_wojewodztwa.php?woj_id=11&pow_id=159&wojold_id=11&powold_id=130&typ_id=1&stan_id=0&istnieje_0=t A jak coś znajduje się w Gdańsku, tak jak wiatrak który był w Oliwie (dzielnicy Gdańska) to nie jest to powiat Gdański (powiat Gdański nie obejmuje Gdańska, siedzibą powiatu jest Pruszcz Gdański). Jest to powiat Gdańsk. Jednakże to są już takie szczegóły ;) Gratuluje ciekawej strony i zapraszam na moją www.plaziki.pl



Stefan Bigus ( 2011-01-11, Bęsia )         odpowiedz
Wiecej informacji o wiatraku holenderskim w Bęsi gm. Kolno woj. Warmińsko-Mazurskie można przeczytać na stronie internetowej Stowarzyszenia "Nasza Bęsia" w Bęsi na stronie www.naszabesia.pl.tl Zapraszam



Andrzej ( 2011-01-09, Warszawa )         odpowiedz
Wśród linków znajduje się także link na mój portal wiatrak.nl (błędnie podana nazwa jako wiatraki) a jeśli już ma być o wiatrakach to proszę dołączyć bardziej pasujący link na http://www.wiatrak.nl/node/9924 gdzie opisuje obszerniej wiatraki holenderskie. Pozdrowienia Andrzej



PROŚBA : ( 2010-12-22, Gulbity 13 14-300 Morąg )         odpowiedz
Witam,nie ukrywam że szukam sponsora,gdyż w sierpniu wichura zawaliła mi na dom ponad 300-letniego kasztana uszkadzając w części dach i wbijając się do pokoju,a zima robi nam straty w postaci grzyba i w pękaniu ścian,przyczym sufit się naruszyl pod ciężarem kasztana gmina przyznała pomoc w wysokości 3091 zł i 99 groszy, wszelki kontakt oraz zdjęcia pod numerami telefonów 883-261-218 oraz 883-261-220 z góry dziękuję i pozdrawiam



andrzej ( 2010-12-17 )         odpowiedz
bardzo ciekawa strona



pinto ( 2010-12-17 )         odpowiedz
Wszystkim inwestorom, którzy chcieliby zająć się energią wiatrową chcę zwrócić szczególną uwagę na firmę Ekoenergia z Wielkiej Wsi koło Szadka pod Łodzią. Wielu inwestorów ma z nią ogromne problemy, które łączą się z milionami PLN strat z uwagi na nierzetelność firmy, brak doświadczenia, co skutkuje popsutymi podzespołami i brakiem oddanych dokumentacji poszczególnych siłowni wiatrowych. Przy wyborze wykonawcy trzeba bardzo uważać, bo wiatraki to chociaż najtańsze w ramach OZE, to jednak koszty są ogromne.



rogal ( 2010-12-17 )         odpowiedz
witam chcialbym zaznaczyć ze wiatrak w ożarowie kolo wielunia z moich wiadomosci i z tego co widzialem zostal wyremontowany juz jakis czas temu ;) niestety zdjęć nie posiadam...;)



aaaaaaaaaaaa ( 2010-12-17, Poznań )         odpowiedz
Witam. Mam problem z okresleniami paltrak czy partlak, co jest właściwe?
=mikołaj= z Łodzi k. Zgierza ( 2021-07-03 )
Witam, właściwym określeniem jest "paltrak".





j. ( 2010-12-17 )         odpowiedz
Brakuje koźlaka z Wygody Tokarskiej pod Ostrzeszowem. Zdjęcie: http://dziejeostrzeszowa.pl/_/spolecznosci/ostrzeszow/galeria/o25a97055db0cc2dfd85e144ed3551579.JPG Więcej na dziejeostrzeszowa.pl



am ( 2010-12-17 )         odpowiedz
Jest mała pomyłka. Wiatrak nie znajduje się w miejscowości Hadynów a w miejscowości Pietrusy.



Guzik ( 2010-12-17 )         odpowiedz
hej we wsi Bukowice gm. Leśna Podlaska (lubelskie) stoi wiatrak http://www.bukowice2.zafriko.pl/kat/galeria



Romek ( 2010-12-17, Morąg )         odpowiedz
Witam nie znalazłem informacji o wiatraku stojącym na polach miedzy miejscowosciami Dziśnity(kiedyś Dożniewo,tak zapamiętałem,nazwa obowięzywała podobno do lat 60tych)a Wodzianami(przy trasie E-7,woj.warminsko-mazurskie).wiatrak został przeniesiony do skansenu w Olsztynku kilkadziesiąt lat temu ,ale we wsi, idąc na spacer w stronę,gdzie kiedyś stał wiatrak,mowi sie "...ide pod wiatrak".informacja pewna,z dziśnit pochodzi moja mama,i cały czas mieszka tam moja rodzina. gratuluje pomysłu,bardzo fajna strona.pozdrawiam



Tomasz ( 2010-12-16 )         odpowiedz
http://maps.google.pl/maps?hl=pl&ie=UTF8&ll=52.999559,17.876719&spn=0.001162,0.002411&t=h&z=19 o tu jest jeszcze jeden pewno holenderski, niesety nic o nim nie wiem :( ale napewno ceklasty okrągły i ruina bo byłem w cieplejszych miesiacach sie przyjrzeć ...



jacek ( 2010-12-16 )         odpowiedz
techniczny blad w segregacji po wojewodztwach: powiat ilawski jest czescia wojewodztwa warminsko-mazurskiego, nie pomorskiego



pzdr ( 2010-12-16 )         odpowiedz
Mieszkam koło wiatraków starych i nowych, piękne widoki :) Więcej o nowych: http://wiatrowa.eu.interia.pl



Diana ( 2010-12-02 )         odpowiedz
Nie został opisany koźlak z Drewnicy na Żuławach:)



Ania ( 2010-07-12 )         odpowiedz
Chcemy zrobić makietę wiatraka, który stał w Lichnowach (koło Tczewa). Mam tylko jedno zdjęcie, nie wiem jaki to typ. Szukam materiałów na jego temat - proszę o kontakt - info@lichnowy.pl



jolka ( 2010-05-11 )         odpowiedz
http://www.stowpogranicza.ropa.iap.pl/?id=59050&location=f&msg=1&lang_id=PL Tu jest o wiatraku turbinowym z Ropy. Pozdrawiam autora. My chcemy otworzyć skansen wiatraków. Mamy 3szt. Może by ktoś pomógł, jak się za to zabrać. E-mail: johaja@wp.pl



jolka ( 2010-05-11 )         odpowiedz
A gdzie Ropski Wiatrak? Proszę o kontakt pomogę w przygotowaniu opisów, wyślę fotografie.



Tymoteusz Nowicki ( 2010-05-03, Ryczywół )         odpowiedz
Witam!!!A gdzie wiatrak paltrak z Piotrowa gm.Ryczywół zbudowany w 1885 roku,pracował 1943 roku a zniszczony w 1994 roku???Od 1927 roku w pośiadaniu rodziny Nowickich.Zostały fundamenty i kamienie młyńskie.Był bardzo ładnym i wielkim wiatrakiem mam jeszcze zdjęcia.Pozdrawiam Tymoteusz Nowicki



Jarosław Jankowski - Jardi ( 2010-03-16, Leszno )         odpowiedz
Witam! Zajmuje się odbudową zabytkowych wiatraków typu koźlak. Parę lat temu powołałem do życie Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa w Rydzynie w zabytkowym wiatraku, który remontowałem cztery lata ( www.wiatrakmuzeum.rydzyna.pl ). Obecnie prowadzę pierwszą firmę w Polsce, która remontuje tego typu zabytki. Wyremontowałem ich około czternastu, Brenno, trzy wiatraki w Osiecznej, Rydzyna, Świeciechowa, dwa w Śmiglu, Miejska Górka, Sulmierzyce,Pawłowice, Tworzanice i kilka innych, (www. jardi.pl).Cieszę się, że kogoś ten temat jeszcze interesuje :).



Marek Olasik ( 2010-03-10, Łódź, )         odpowiedz
szukam sponsora do remontu rodzinnego wiatraka we wsi Szynczyce gm. Czarnocin



Jani ( 2010-02-01, Szczytna )         odpowiedz
Bardzo podoba mi się ten portal, bo łączy w sobie historyczne miłośnictwo z pasją techniczną. Jestem sympatykiem "wiatrakowej" tematyki. Marzę o zbudowaniu wiatraka drewnianego w mojej miejscowości, takiego w starym stylu,do którego można wejśc i który mógłby produkowac prąd np. na oświetlenie terenu.Nie wiem tylko jak się do tego zabrac. Może ktoś poradziłby mi gdzie szukac rady w tej sprawie. Pozdrawiam serdecznie > Jani



=mikołaj= z Łodzi k/Zgierza ( 2010-01-20, Łódź k/Zgierza )         odpowiedz
A ja tylko tak nieskromnie zapraszam na moją siermięgę www.kurrcze.pl/wiatraki Nie jest ona tak cudna jak Wiesława, ale... no... inna. może ktoś coś ciekawego dla siebie też znajdzie. Pozdrawiam



tto ( 2010-01-18 )         odpowiedz
taa jak robiłem prezentacje ta strona bardzo mi się przydała:]



Michał ( 2009-12-14, Śmigiel )         odpowiedz
Można zaktualizować galerie, w Śmiglu wiatraki są gruntownie wyremontowane i stan jest idealny a zdjęcia w galerii stare i nieaktualne.



olka ( 2009-11-21 )         odpowiedz
a pani Maria Kowalczyk-Pożoga jest moją sąsiadką! :D



drFaustus ( 2009-11-14, Polska )         odpowiedz
Trafiłem i wyrazy uznania składam dla dzieła jakim jest ta stronka! Forum "Ocalić od zapomnienia", które jest integralną częścią strony www.stowarzyszeniebastion.com pod względem ideowym jest spowinowacone z podejmowaną tematyką. Wiatraki, choć nie są na naszej stronie tak bogato reprezentowane, mają również swoje miejsce. Zapraszamy wszystkich pasjonatów, którym nie jest obca myśl, by to co się da "Ocalić od zapomnienia". Pozdrawiam!



Tomasz Pietrykowski ( 2009-10-24 )         odpowiedz
Dopiero dzisiaj natrafiłem na tę stronę. SUPER!!! Ja również jestem pasjonatem tego tematu, ale nie mam takiego dorobku; chylę czoła. Jestem ze Żnina woj. Kujawsko-Pomorskie i z żalem informuję, że naszego wiatraka nie ma już chyba od 10 lat. Został zabrany do skansenu we Wdzydzach (Bory Tucholskie). W mojej najbliższej okolicy są jeszcze trzy sztuki "nieskatalogowane". Władysławowo-Sosnowiec, koło Łabiszyna. Murowana ruina, trudno znaleźć, ponieważ mocno zalesiony teren. Następnie Kłecko-Łopienno, drewniany w dobrym stanie i Barlinek koło Mogilna w fatalnym stanie. Pozdrawiam



Xana69 ( 2009-10-18, Ostropole )         odpowiedz
Witam!musze powiedziec ze bardzo fajna stronka.Mieszkam w ostropolu od nie dawna i jak dotad nic nie wiedzialam o tym wiatraku który zreszta widze z okna mojego domu.Ta ruina oczarowala mnie szkoda tylko ze w pore nikt sie nim nie zainteresował i nie zadbał o to by dalej sie nie rozpadał:(.Pozdrawiam.Swietna strona.



Przemek Kisielewski ( 2009-09-28 )         odpowiedz
Mam obraz olejny przedstawiający stary wiatrak. Namalowany w roku 1981 przez panią Marię Kowalczyk-Pożoga. Opis - Dąbrowa k. Minska. Googlowałem Dąbrowy i nie znalazłem żadnej koło Minska. Dodam tylko, że pani Maria malowała głównie pejzaże Mazowsza. Chętnie wyślę zdjęcie autorowi portalu. Może ktoś rozpozna wiatrak a więc i miejce



any ( 2009-09-20, gostyn )         odpowiedz
kolo gostynia sa nowowybudowane wiatrakifajne nawet



xxxxx xxxxx ( 2009-09-19, xxx )         odpowiedz
A co z wiatrakiem we wsi Sługocin gmina Jastków woj, lubelskie.



romekk123454321 ( 2009-08-30 )         odpowiedz
w miejscowości słupia powiat sierpc koło zawidza jest fajny wiatrak pozdro



emma ( 2009-07-24 )         odpowiedz
Gratuluję ! Portal bardzo interesujący i pouczajacy. Zainteresowałam się wiatrakami w zwiazku z pobytem w Holandii Dziękuję za podstawowe kompendium wiedzy dot. wiatraków. Pozdrawiam ...



gimli ( 2009-07-19 )         odpowiedz
jak mozna dołączyć zdjęcia -dysponuję fotografiami wiatraka z lLinina



KW ( 2009-07-05, Koszalin )         odpowiedz
Witam! Ostatnio podczas moich eksploracji natrafiłem na taki obiekt http://th.interia.pl/30,g92b1dc953676213/i922087.jpg .Znajduje się on ok 7 km na wschód od miejscowości Barwice we wsi Ostropole. Od mieszkańców dowiedziałem się, że był to wiatrak. Czy ma pan jakieś informacje na ten temat?



Krzysztof W ( 2009-05-02, WROCŁAW. )         odpowiedz
Qitam! Kilka lat zajmowałem się fotografowaniem zawodowo. Wiatraki było to jedno ze zleceń,zlecenie zrobiłem a miółośc do wiatraków pozostała. Bardzo fajna strona. Tak trzymać!!!!!!!.



ika ( 2009-04-27 )         odpowiedz
A 2 wiatraki kożlaki z samego Leszna mieszczą się na ulicy strumykowej 3 i strumykowej 1



Simon ( 2009-04-01 )         odpowiedz
Autora i wszystkich obecnych pozdrawia: "Stowarzyszenie Wiatraki Wielkopolskie". Zapraszam na stronę internetową: http://www.wiatrakmuzeum.rydzyna.pl/ Obenie na rynku wydawniczym pojawiła się mapa wydana przez stowarzysznie: Wielkopolski Szlak Wiatraczny - POLECAM:-) http://www.topmapa.pl/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,208/option,com_virtuemart/Itemid,96/ - tu więcej o mapie... W razie czego podaje meil: szkrupka@o2.pl



Wiesław ( 2009-03-18, Ostrowiec.Św. )         odpowiedz
Witam. Oglądając stronę znalazłem błąd w nazwie miejscowości która powinna brzmieć Bodzechów a jest zapisana jak poniżej; Szwarszowice gmina: " Bodziechów " powiat: ostrowiecki województwo: świętokrzyskie



bestia_zdolna ( 2009-02-21, malbork )         odpowiedz
gratuluję pomysłu.bardzo się cieszę,że coś takiego powstało. sam zawsze miałem chęć skatalogować przynajmniej te na północy .sam od dziecka mam kontakt z wiatrakami. najpierw w zeńboku k. ciechanowa gdzie mieszkali moi dziadkowie a następnie już w okolicach malborka. pierwszy jaki widziałem w nowych okolicach był wiatrak w tczewie. następne były już raczej związane z pracą. jako kierowca, będąc w pracy prawie codziennie mijałem wiatraki w ankamatach,budziszu,lepnie,wikrowie(do 2002 kiedy to spłonął)palczewie, ruiny w zielonce pasłęckiej. gdy przyszło mi je oglądać o różnych porach roku i dnia nie można się było nie zakochać. i tak zrodziła się moja miłość do wiatraków. skansen w olsztynku odwiedzam przynajmniej dwa razy w roku i to tylko właśnie ze względu na wiatraki. pozdrawiam autora oraz wszystkich miłośników. róbcie zdjęcia póki stoją...



Kasia ( 2009-02-16 )         odpowiedz
jesli ktoś bedzie w stanie mi udostępnić zdjęcia prosze o kontakt wiatraki@poczta.onet.pl



Kasia ( 2009-02-16 )         odpowiedz
Witajcie, jestem studentką Konserwacji Drewna Zabytkowego, obecnie piszę pracę mgr na temat wiatraków drewnianych z nadziją wzbudzenia zainteresowania tymi ginącymi zabytkami, projektuje galerie w jednym z wiatraków w województwie mazowieckim i potrzebuje starych zdjęć ludzi z wiatrakami np jesli wasi dziatkowie pradzatkowie mieli wiatrak i uwieczniono to na zdjęciu bardzo prosiła bym o kopie (skan, zdjecie aparatem)jesli zbiorę odpowiednią ilość zdjeć bedzie większa szansa że taka galeria powstanie...z góry serdecznie dziękuję...KG



=mikołaj= ( 2009-02-11, Łódź k/Zgierza )         odpowiedz
Chylę czoła i pokłony biję!!! Jak dla mnie to najlepsza i jedyna jak dotąd witryna poświęcona wiatrakom. Co mnie najbardziej tu cieszy - lokalizacje i szczegółowe informacje o młynach wietrznych w Polsce. To bardzo ważne dla każdego, kto się wiatrakami interesuje. 5422 - nie narzekaj na brak fotek, detali itp. Widać twórca tego serwisu nie dysponuje nimi. Łatwo jest krytykować. A może tak podzieliłbyś się swoją wiedzą w tym zakresie? Może masz swoją witrynę? Ja dopiero tworzę swoją i jest obecnie w przebudowie - www.kurrcze.pl. Trochę brak mi tutaj jakiegoś kontaktu z autorem. Ale... przyganiał kocioł garnkowi ;-), ja na mojej też jeszcze nie podałem namiarów :-).



5422 ( 2009-02-10 )         odpowiedz
Ponieważ interesuję się także wiatrakami, mogę powiedziec iż strona jest powierzchowna i brak w niej konkretów. Na mapie jest tylko częśc istniejących wiatraków.Przy opisach przydałyby się zdjęcia konkretnych wiatraków,których dotyczy opis, a nie rysuneczki drewnianego koźlarza. Brak przekrojów,schematów itp. W skrócie ,ładnie,kolorowo i powierzchownie.



margot ( 2008-10-05 )         odpowiedz
A z którego miejsca zrobiłeś to zdjęcie holendra w Pyzdrach? Ciekawa perspektywa... tym bardziej, że sam wiatrak ogrodzony i przez pokrzywy wielkie jak drzewa trzeba się do niego przedzierać :)



Krzysiek.D ( 2008-10-05, Sosnowiec )         odpowiedz
Super strona, szczególnie mapka wiatraków szkoda że tak mało fotek ale myślę, że z czasem będzie więcej.Nigdy nie zwracałem uwagi na wiatraki dopiero w tym roku ja zobaczyłem wiatrak holenderski, bardzo mnie zainteresowała historia,wygląd i działanie wiatraków. Postanowiłem zbudować kopie holendra , ale nie prawdziwy :) miniaturkę ma 100cm wys. z skrzydłami 180cm wys. Pozdrawiam i czekam na nowe fotki na tej stronie.



margot ( 2008-09-18 )         odpowiedz
W Petrykozach (woj. mazowieckie) też jest jakiś wiatrak (może nawet dwa) Wojciech Siemion ma tam swój dworek i muzeum sztuki ludowej. Te wiatraki też są chyba Jego.



Anna F. ( 2008-09-08 )         odpowiedz
Znalazłam gdzieś( nie pamiętam już gdzie ) - ten cytat: "Nie można uchronić się od wiatru ale można zbudować wiatraki "( przysł. holenderskie) Z pozdrowieniami dla wszystkich , którzy interesują się wiatrakami Anna F.



margot ( 2008-08-21 )         odpowiedz
Miejscowość Młyny (woj. kujawsko-pomorskie) holender murowany Mam foty (też mogę udostępnić). Nigdzie wcześniej nie widziałam, że tam jest wiatrak (ani w atlasie, ani w spisie zabytków) ale jestem przekonana, że to wiatrak, tyle że już bez czapy.



Monika K. ( 2008-08-10, Kraków )         odpowiedz
Wiatrak, o kt. pisałam wcześniej istnieje w Pana dokumentacji - miejscowość Poradz, Zachodniopomorkie. Jeśli jest Pan zainteresowany zdjęciem z zupełnie innej perspektywy niż posiadane, proszę o kontakt.



Monika Korgul ( 2008-08-10, Kraków )         odpowiedz
Witam, Przez przypadek odkryłam piękny okaz, murowany, w bardzo dobrym stanie, chyba holenderski. Stoi na trasie Poznań - Mrzeżyno ( Zachodniopomorskie ), samotny w środku pól... , za jakąś miejscowością. Postaram się sprawdzić lokalizację w atlasie, mam ciekawe zdjęcie. Jeśli jest Pan zainteresowany, mój mail to redgrinn@gmail.com Pozdrawiam serdecznie, Monika.



margot ( 2008-07-22 )         odpowiedz
W Warszawie niebawem też będzie wiatrakowo :) http://www.zw.com.pl/artykul/253608.html



Ania F. ( 2008-06-18 )         odpowiedz
Moje słowa uznania. Cenię ludzi, którzy mają pasję.



Marcin ( 2008-06-13, Olsztyn )         odpowiedz
Bardzo dobry pomysł jeśli chodzi o rozpowszechnianie informacji na temat młynarstwa powietrznego. Jestem zaangażowany w projekt wystawy fotografii wiatraków z obszaru Warmii i Mazur. Bardzo chętnie wymienię się informacjami, zdjęciami. Proszę o kontakt mailowy!



migrena ( 2007-06-23, stęszew )         odpowiedz
dzień dobry !!! wuja bardzo nam sie podoba twoja strona o wiatrakach, powiem szczerze ze nie wiem co nakłoniło cię do tego aby wybrac akurat ten temat ale strona jest przedstawiona w bardzo fajny sposób, zawiera dużo informacji i jest naprawde ekstra!!! gratulujemy!!! Przemek i Natalia







2006-2007
Strona wykonana w ramach pracy dyplomowej na studiach podyplomowych w Wyzszej Szkole Bankowej w Poznaniu